Městská knihovna Jablonné nad Orlicí
Naposledy aktualizováno: 15.03.2018 08:59:57

2017

 

Černá hodinka

 

Jaká byla včerejší černá hodinka? Kouzelná.....
Babiččina vánočka byla výborná, křížaly jakbysmet, punč až na pár výjimek chutnal všem. Děti si nejčastěji od Ježíška přejí aktovku a jednorožce, ale také sníh nebo dárek pro pejska. Věštby z knih byly i letos pro všechny děti příznivé. A že se opravdu stanou, nám potvrdila dvě děvčata, kterým se loňská věštba vyplnila. Tak zase příští rok!

 

Popravení, kam jste se poděli?

 

Letošní Týden knihoven jsme zakončili besedou se spisovatelkou a historičkou paní doktorkou Zorou Dvořákovou. I když téma besedy nevypadalo optimisticky, byla dle slov posluchačů velmi obohacující a skvělá. Jsme moc rádi, že jsme se mohli s paní doktorkou setkat a naslouchat jí. Děkujeme manželům Novákovým z Klubu dr. Milady Horákové za perfektní spolupráci při přípravě této besedy.

 

Jak šel Kozlík do světa

 

Každoročně zveme do knihovny v Týdnu knihoven děti z mateřských škol na představení loutkového divadla. Při letošním představení byl hlavní postavou Kozlík, který se vydal do světa osvobodit princeznu. Jako v každé klasické pohádce vše dobře dopadne a Kozlík se promění v krásného prince. Po představení si děti mohly loutky prohlédnout a pohladit. Fotografie hledejte ve fotogalerii.

 

Promítání dokumentárního filmu

 

Dokáže naše planeta uživit 10 miliard lidí? Na tuto otázku hledal odpověď režisér Valentin Thurn ve filmu 10 miliard – Co máte na talíři?, který jsme v rámci Týdne knihoven promítali v pondělí 2. října díky projektu Promítej i ty!

 

Malování s ilustrátorkou Veronikou Balcarovou

 

V Týdnu knihoven nás navštívili žáci třetích tříd základní školy, pro které jsme přichystali setkání s ilustrátorkou dětských knih Veronikou Balcarovou. Děti se dozvěděly, jak vzniká k textu ilustrace, pomáhaly dokreslit obrázky a odnášely si doplňovačku s obrázky této ilustrátorky. Fotografie najdete ve fotogalerii.

 

Za pokladem na hrad Lanšperk – výlet s knihovnou

 

Plánovaný výlet jsme kvůli počasí o týden přesunuli a vyplatilo se nám to. Počasí bylo nádherné, příroda podzimně kouzelná a děti bezvadné. Co všechno jsme spolu zažili? Na vlakovém nádraží dostaly děti od hradního pána dopis a plátěný pytel s úkoly a indiciemi. Úkoly začaly plnit již ve vlaku, procvičovaly si při nich paměť, běhaly, přemýšlely, tvořily strašidla Stromouchy, skládaly obrázky Grůfky, předvedly nám, jakou mají trefu a poslouchaly příběhy o hradu Lanšperk. Úžasně spolu všechny děti spolupracovaly a díky tomu získaly všech 9 indícií, které jim prozradily, v čem se na hradě ukrývá poklad. Společně ho našly a poctivě se o něj podělily. Část pokladu dostaly i ty děti, které se kvůli přeloženému termínu nemohly výletu zúčastnit. K pozdnímu obědu jsme si všichni opekli buřtíky a na zpáteční cestě se posilnili dobrotami ze stánku na cyklostezce. Podívat se na nás přijela i parní lokomotiva. Na zpáteční cestě ve vlaku jsme se naučili legrační písničku a tím zakončili letošní výlet. Jak jsme si to všichni užili, zjistíte ve fotogalerii nebo FB.

A příště navštívíme ...

 

Pasování na čtenáře

 

Dětské oddělení patřilo v pondělí dopoledne prvňáčkům. Slavnostním pasováním jsme společně ukončili letošní projekt Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka. Děti si pasování musely zasloužit - splnit úkoly. Ukázaly nám, jak zvládají číst a zda znají pohádkové postavy. Pasování se ujal starosta města Mirek Wágner, který se pro tuto chvíli změnil na krále Miroslava. Děti si na památku odnášely knížku spisovatele Martina Šinkovského a ilustrátora Ticho 762 – Lapálie v Lampálii, která je určena právě pro letošní prvňáčky a nejméně tři roky ji nelze v běžné knihkupecké síti koupit. Také dostaly pamětní list Rytíře čtenářského řádu, ve kterém se ukrýval slib čtenáře a básnička věnovaná konkrétnímu žáčkovi. Obrázek na pamětní list namaloval pro děti pan starosta.

Doufáme, že si děti slavností atmosféru užily a přejeme jim, aby objevily kouzlo knížek.

 

Vlastimil Vondruška v Jablonném se svou talkshow Oldřich z Chlumu - historický román a skutečnost

 

V středeční podvečer bylo v sále hotelu U Dubu velmi živo. Bezmála 120 návštěvníků si přišlo poslechnout současného nejúspěšnějšího spisovatele historických románů, pana Vlastimila Vondrušku. Povídání bylo velmi zajímavé a vtipné a dle ohlasu posluchačů to byla velmi povedená akce.
Děkujeme všem, kteří si našli v polovině týdne čas a strávili s námi pohodový večer. Děkujeme také pracovníkům informačního centra za pomoc při prodeji vstupenek a zapůčení aparatury a vedení základní školy za zapůjčení mikrofonu.

Fotografie z akce hledejte ve fotogalerii.

 

Noc s Andersenem 2017 (NsA)

 

Letošní NsA byla v jablonské knihovně již po třinácté. Na pomoc jsme si vzali knížku Zdeňka Milera Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Pro děti jsme připravili osm soutěží na motivy z této knihy a chybět nesměli ani archeologové, nejoblíbenější hra nocležníků. Vyhrálo družstvo zelených ve složení: Kája Pondělíčková, Bára Kopecká a Pavlík Stejskal. Se zdárným průběhem večera nám pomáhaly 4 asistentky (Alča, Emča, Marťa a Terka). Pan Andersen alias Václav Horák přišel dětem přečíst pohádku, kterou ilustroval právě Zdeněk Miler. Po noční procházce (při které jsme potkali pana starostu s jeho manželkou i pana Andersena) si děti zalezly do svých spacáků a četly si své oblíbené knihy nebo časopisy. Děkujeme nejen 4 pomocnicím a panu Andersenovi, ale také babičce Faltusové za výborné šátečky a rodině Smetanových za úžasné koláčky. Děti odcházely kolem osmé hodiny ranní domů, mnohým z nich se vůbec nechtělo. :-)

 

Pěšky z nedaleké Líšnice na daleký Gibraltar

 

Kdo z vás se někdy vydal na pouť dlouhou přes 3500 km? Pěšky? Netrénovaný? Se zhruba dvacetikilovým batohem na zádech? Asi málokdo, že?
Adam Trýb z Líšnice se se svým kamarádem Antonínem Sládkem na takto dlouhou pouť vydali. Chtěli se podívat na jih Evropy. I když jim cestou zastavovala auta s nabídkou svezení, odmítli, protože si dali za cíl dojít tam po svých. Aby svůj sen neporušili, nevyužili ani lodní dopravu a nádrž Lipno na své cestě přeplavali. Poctivě chodili každý den, tábořili, kde se dalo, nejčastěji pod mosty. Poté, co se dostali přes Rakousko, Švýcarsko, Francii a Španělsko do Gibraltaru, se rozhodli podívat ještě na nejjižnější místo Evropy, Punta de Tarifa, tentokrát již stopem.
Mnoho dalších zajímavých postřehů z jejich pěší pouti se dozvěděli návštěvníci, kteří v nedělní březnový podvečer zaplnili do posledního místa dětskou půjčovnu. Dalším snem mladých cestovatelů je přejet Vietnam na kole ze severu na jih. Pokud si i tento svůj sen splní, přijdou nám o něm opět vyprávět. Držíme jim pěsti a již teď se těšíme na besedu.

 

 

Bulharsko - jak ho neznáte

 

Při první letošní besedě jsme zavítali do Bulharska. Mgr. Vojtěch Taraška nám promítal fotografie a krátké videoukázky ze svého studijního pobytu v této zemi. Přiblížil nám kulturní zajímavosti a přírodní krásy z různých koutů Bulharska. Děkujeme za příjemně strávený nedělní podvečer.

 

2016

 

Černá hodinka pro děti

 

Při pojídání křížal a výtečné vánočky (děkujeme, babičko) a popíjení vánočního punče (nealkoholického) jsme si s dětmi povídali o adventních a vánočních svátcích a zvycích. Pouštěli jsme loďky ze skořápek, krájeli jablíčka, hráli hry, hledali "zlatý" oříšek a tradičně také věštili z knih. Letošní věštby byly veselé, nejvíce dětí se příští rok může těšit na cestování a výlety.

 

Přednáška o prevenci rakoviny prsu

 

Paní Jana Smetanová a Libuška Nováková ze společnosti MammaHelp nás seznámily s prevencí rakoviny prsu. Názorně nám ukázaly samovyšetření a mohly jsme si vyzkoušet hmaty také na fantomovém modelu. Děkujeme.

 

Promítání dokumentárních filmů

 

Také letos jsme si pro vás připravili promítání dokumentárních filmů. První uvidíte již v pondělí 10.10. od 17 hodin, druhý ve středu 12.10. taktéž od 17 hodin.

 

Krev v mobilech

 

Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo.
Režie: Frank Piasecki Poulsen
Dánsko / Německo | 2010 | 82 minut

 

Syrská Love Story

 

Aktivisté Raghda a Ámer se poznali ve vězení. Skrze díru ve zdi. Zamilovali se do sebe, vzali a narodili se jim tři synové. Známý dokumentarista Sean McAllister začal točit jejich příběh v roce 2009. Raghda je v té době opět ve vězení a starost o rodinu padá na Ámera. Když Raghdu konečně propustí, jde do vězení sám dokumentarista. Rodina je v bezprostředním ohrožení, takže Ámer nakonec přesvědčí váhající Raghdu, aby Sýrii opustili. Prchají nejprve do Libanonu a odtud do Francie. Raghda v exilu bojuje se svou dvojí identitou – je manželkou a matkou i politickou aktivistkou. Sny se rozplývají, láska se mění ve vztek a zoufalství. A manželství se zdá stejně křehké jako situace v Sýrii.
režie: Sean McAllister
Velká Británie | 2015 | 75 minut

 

Loutkové divadlo Kozlík

 

Ve středu 5. října praskalo dětské oddělení knihovny ve švech. Na dvě divadlení představení dorazily děti z obou mateřských škola z prvních tříd základní školy. Pohádku O Luciáškovi jim zahráli loutkoherci Eva a Ondřej, mezi loutkami nechyběli čerti, princezna, pan král, kozel, drak a mnoho dalších. Děti se s loutkami mohly po představení blíže seznámit, což si některé velmi užívaly. Fotografie najdete ve fotogalerii a také na FB knihovny.

 

Deskohrátky v knihovně

 

Po včerejších deskohrátkách měníme pravidla pro půjčování her. Od 3.10. si na jednu průkazku můžete vypůjčit 2 hry. Ostatní pravidla zůstávají stejná, včetně výpůjční doby na 1 měsíc. Fotografie ze včerejšího hraní naleznete ve fotogalerii.

 

Studny na Haiti = Projekt, který má smysl

 

Včerejší přednáška pana Ivo Roškanina patřila k nejzajímavějším, které jsme v knihovně zprostředkovali. Rozvojový humanitární projekt Praga-Haiti pomáhá nejchudším obyvatelům Haiti k přístupu k pitné vodě. Více informací o projektu naleznete na www.praga-haiti.cz nebo na www.facebook.com/pragahaiti
Kdo by chtěl pomoci, může třeba dárcovskou SMS: DMS PRAGAHAITI na číslo 87777. (Cena DMS je 30,- Kč.)

 

Výlet k prameni Tiché Orlice

 

V sobotu 24. září jsme se vydali k prameni Tiché Orlice. Z jedenácti dětí, které s námi putovaly, jich deset u pramene ještě nikdy nebylo. Do Prostřední Lipky jsme se přesunuli vlakem i autobusem a dál jsme šli pěšky. Již z dálky jsme viděli klášter na Hedeči a věděli jsme, že nás k němu čeká prudké stoupání. Cestu jsme si zpestřili soutěžemi, spočítali jsme stromy v aleji (je jich 396) a nahoře jsme byli odměněny sladkostí a krátkým odpočinkem, při němž jsme poslouchali pohádku o klášteře z knihy Sněžnické pohádky od Jaroslava Šabaty. Pak jsme už skoro po rovince došli k rozhledně Val, kam se pár odvážlivců vydalo počítat schody a podívat se do okolí z výšky. Viděli jsme Kralický Sněžník, Stezku v oblacích, Suchý vrch, Bukovou horu, rozhlednu na Klepáči a další. Silničku vystřídala lesní cesta, což pro nás bylo znamení, že se blížíme k prameni. Děti se po svačince vrhly na čištění potůčku a moc se jim nazpět nechtělo. Po cestě od pramínku jsme si zasoutěžili a čekalo nás ještě opékání špekáčků. Ohniště nám poskytl pan Kubiš z Poutního domu na Hedeči - děkujeme. O ohýnek a pruty se nám postaral náš pomocník Miloš Kalousek, kterému také moc děkujeme za perfektní servis. Stihli jsme si ještě zahrát lidské pexeso, nakoupit suvenýry i pohlednice a už jsme se řítili dolů do Králík, odkud jsme vlakem odjeli nazpět do Jablonného. Po celý den nám přálo počasí, na tuto roční dobu bylo nádherné. A jak jsme si to užili? Podívejte se na fotografie...

 

Pasování na Rytíře řádu čtenářského

 

Ve středu 8. června byli všichni jablonští letošní prvňáčci pasováni na Rytíře řádu čtenářského. Děti si musely pasování na čtenáře zasloužit – splnit 3 úkoly. Pasování se ujal pan starosta Mirek Wágner, který se pro tuto chvíli proměnil v krále Miroslava. Po slavnostním slibu a samotném pasování následovala hostina s přípitkem. Děti si odnášely nejenom zážitky, ale také knížku Knihožrouti od Kláry Smolíkové a Báry Bouchalové, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit. Přejeme dětem, aby objevily kouzlo knížek, a budeme se těšit, že se z nich třeba časem stanou čtenáři naší knihovny.

 

Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka

 

Při třetím setkání prvňáčků s knihovnou se děti přišly podívat na své výkresy a leporela, ze kterých jsme vytvořili výstavu. Zároveň si vyzkoušely, jaká písmenka lze vytvořit z vlastních těl. Jak byly děti šikovné, na to se podívejte do fotogalerie.

 

Běh do schodů

 

10. ročníku Běhu do schodů se zúčastnilo více než 40 závodníků různých věkových kategorií. Čtvrtinu soutěžících tvořili dospělí. Nejmladší závodnice byla tříletá, nejstaršímu účastníkovi bylo 55 let. Počasí nám přálo, všichni účastníci dostali po zdolání závodu sladkou odměnu a malý dárek, první tři ze všech kategorií si mohou od středy přijít do knihovny pro diplom a cenu. Všichni závodníci se mohou přijít podívat do knihovny na výsledky a porovnat si je s loňským rokem. Skokankou běhu se stala Klára Fajtová, která se zlepšila od loňska o 5,19 sekund. Nejrychlejším závodníkem byl Josef Šmíd, který zdolal všechny schody za 17,52 sekund. Rekord trati z roku 2014 (15,38 s) nebyl překonán. Třeba ho někdo překoná příští rok při 11. ročníku, který se bude konat opět v dubnu.
Výsledky závodu najdete v aktualitách.

 

Noc s Andersenem (NsA)

 

Letošní NsA se zúčastnilo 20 dětí (z původních 24 přihlášených) ve věku 1. až 5. tříd ZŠ. Děti si kouzelnou noc v knihovně musely zasloužit. Jak? Stejně jako v loňském roce. Musely se přihlásit do projektu Čtení pomáhá (www.ctenipomaha.cz), přečíst knihu, zodpovědět na připravené otázky a pokud četly pečlivě a byly s odpověďmi úspěšné, získaly 50 Kč, které vzápětí věnovaly některé z nabízených charit. A jaké knihy letos pomáhaly nejčastěji? Dášeňka, Já, Baryk a Povídání o pejskovi a kočičce. Děti podpořily celkem 11 různých charit.
Pomáhat čtením knih mohou i starší děti, nabídka knih je rozdělena do tří kategorií (1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a střední školy). Tak neváhejte a zkuste to.
Prvního dubna v podvečer se z knihovny ozývalo štěbetání, začala totiž dlouho očekávaná Noc s Andersenem. V Jablonném jsme nocovali již po dvanácté. Letošní noc se nesla v duchu pohádek H. CH. Andersena. Pro děti jsme připravili soutěže na motivy pohádek Sněhová královna, Holčička se sirkami, Statečný cínový vojáček, Ošklivé káčátko, Princezna na hrášku, Uspávač a Křesadlo. Poslední soutěží byli Archeologové, již několik let nejoblíbenější zábava nocležníků. Vítězná družstva byla letos dvě – oranžoví a modří s kapitány Eliškou Halásovou a Kubou Roškaninem.
Během večera čekalo na děti překvapení, přišel je navštívit sám pan Andersen, který jim povyprávěl o svém životě i díle a přečetl jim pohádku. Na nás všechny čekalo další překvapení, když nám Smetanovi, domovníci budovy, přinesli čerstvě upečené moravské koláče. Po zábavném večeru nechyběla ani tradiční noční procházka po městě. Před spaním jsme dětem pustili audioknihu Malá mořská víla, která slavila letos 180. výročí od jejího sepsání. Ráno nás probudila vůně koláčků a čerstvých rohlíků. Děti si domů odnesly nejen příjemné zážitky, ale také pohlednici vyrobenou pouze pro letošní noc a omalovánku.
Na zdárném průběhu NsA se podílely děti, které podpořily díky projektu Čtení pomáhá různé charity. Děkujeme. Velké díky patří panu Richardovi Olšarovi, který sehrál pana Andersena. Děkujeme Marťule, naší pomocnici se soutěžemi a focením. Děkujeme také maminkám Vondráčkové a Marešové za báječné mufiny a šátečky a mamince Chládkové za kytičky. Velmi děkujeme rodině Smetanových za vynikající koláčky, po kterých se při snídani jen zaprášilo. Děkujeme také Albatrosu za pohlednice pro děti a Audiotéce za audioknihu Malou mořskou vílu a omalovánky pro děti.
Fotografie najdete v odkazu fotogalerie.

 

Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka

 

Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky vyhlásil již osmý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Naše knihovna se do tohoto projektu zapojila podruhé. V pátek 5. února jsme s letošními prvňáky poprvé sešli. Děti si poslechly popletenou pohádku, hledaly „poztrácené" lístečky, které poskládaly tak, aby se z nich dala vyprávět pohádka O rybáři a zlaté rybce. A protože při dalším setkání budou děti tvořit leporelo, namalovaly ke zmíněné pohádce jednotlivé obrázky.

Při druhém setkání s letošními prvňáčky zavítala knihovna do školy. Tedy ne celá, jen prostřednictvím paní knihovnice. S dětmi společně četly a poslouchaly pohádku O Šípkové Růžence, vyráběly leporela a malovaly obrázky. Na paní knihovnici letos čekalo od dětí velmi příjemné překvapení. Děti jí sehrály loutkové divadlo na motivy pohádky O rybáři a zlaté rybce, se kterou se setkaly při první návštěvě knihovny. Leporela i obrázky vystavíme během měsíce dubna a května v dětském oddělení.

 

Cyklotoulky s dětmi Evropou

 

První březnovou neděli se sešlo v knihovně více než padesát zájemců o přednášku Markéty Hroudové, Luďka Zigáčka a jejich dětí Víti a Šárky z Těchonína. Oba rodiče i malý Víťa nám vyprávěli o svých cestách na kole Evropou. Během sedmi let projeli Evropu křížem krážem a ujeli více než 20 tisíc kilometrů. Přednáška byla velmi zajímavá, trvala 2,5 hodiny a obsahovala postřehy z cest od roku 2009 až po loňský rok. Poslední rok – cestu do Benátek - odpřednášel malý Víťa (3. třída ZŠ), který měl přání vydat se na kole právě do Benátek. Paní Hroudová s panem Zigáčkem napsali také 2 knihy o svých cestách Evropou. (Cyklotoulky s dětmi, vozíkem a nočníkem a Cyklotoulky s dětmi, vozíkem a nočníkem II.) Obě knihy si můžete zapůjčit v naší knihovně, nebo si je zakoupit přímo od cestovatelů: www.lesovna.eu

 

Senioři píší Wikipedii

 

V pátek 12. února zasedlo 5 statečných seniorů do školních lavic, aby si pod vedením lektora, Jaroslava Zastoupila z Prahy, zopakovali vědomosti získané při prvním podzimním setkání a naučili se něco nového. Učili se ukládat fotografie a data na Wikipedii, pracovat se zdroji informací, doplňovali článek o Jablonném, konkrétně informace o památném dubu i s novou fotografií. Pan lektor předával informace, seč mu síly stačily, od 10 do 14 hodin se nezastavil, sršel nadšením a energií. Nabádal účastníky, aby se nebáli psát a nabízel pomoc na dálku.
Rádi bychom společnými silami doplnili článek o Jablonném, tak aby byl vyčerpávajícím zdrojem informací. Držte nám palce, ať vydržíme v započatém díle.
Děkujeme vedení ZŠ za zapůjčení počítačové učebny a za milé přijetí.

 

Česká vědecká expedice na Borneu - a také u nás v knihovně Smile

 

V nedělní podvečer bylo dětské oddělení naplněno do posledního místečka. Více než pět desítek zájemců (a jeden pes) si přišli poslechnout přednášku mladého vědce Vojtěcha Tarašky z Letohradu o české vědecké expedici na Borneo. Vědci spolu se studenty olomoucké a ostravské univerzity studovali tamní faunu a floru. Fotografie a krátká videa z brunejské přírody i z běžného života v Bruneji doplnily velmi zajímavé povídání. Viděli jsme také rostlinku zvanou Thismia brunneomitra, kterou před českými vědci ještě nikdo neobjevil.
Pro ty, kteří si přednášku nechali ujít, máme fotografii tohoto nového rostlinného druhu zde.

Thismia brunneomitra

A pro ty, kteří se chtějí o této rostlince dozvědět více, stačí kliknout zde.

 

2015

 

Hádejte, co je to? Adventní středeční podvečer, 14 milých dětí, povídání o barborkách, o stromečku, o vánočních svátcích, lodičky ze skořápek, věštění z knih, výborná vánočka a křížaly od babičky, vánoční čaj, hvězdička v rozkrojeném jablíčku a oříšky pro štěstí.  Uhodnete?

No přece naše letošní černá hodinka. Byla tajemná, jenom při světle svíček a s vůní oříšků a jablíček. 

 

Divadelní představení pro děti

 

Ve středu se děti z mateřských škol a prvních tříd základní školy konečně dočkaly slibovaného divadla. Pohádku Perníková chaloupka jim zahráli herci a loutky z Loutkového divadla Kozlík. Děti byly nadšené nejen z pohádky, ale také z toho, že si mohly po představení na loutky sáhnout.

 

 

 

Grafoterapie v knihovně

 

V páteční podvečer se uskutečnila přednáška paní Dagmar Kravčíkové o grafoterapii. Přítomní se dozvěděli, že cílenou změnou písma si můžeme odstranit z našeho podvědomí stres, získat sebevědomí, rozvíjet svoji osobnost. Také jsme se dozvěděli, proč jsou v písmu důležité horní a dolní kličky, nebo že grafoterapii lze provádět pouze pod odborným vedením.

Do knihovny jsme zakoupili knihu paní Kravčíkové – Grafoterapie : cílená změna písma, kterou si můžete vypůjčit.

 

Co o přednášce napsali v Orlickém deníku, zjistíte zde: http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/v-grafoterapii-uci-zmenit-pismo-i-zivot-20151109.html

 

 

  

 

Senioři píší Wikipedii

 

V září jsme vyzvali naše seniory k účasti na projektu Senioři píší Wikipedii. Na seminář, který se uskutečnil v pátek 23. 10. 2015 v počítačové učebně základní školy, se přihlásilo devět statečných.

Pod vedením pana Jaroslava Zastoupila, radního Wikimedia Česká republika, se pilně pět hodin učili, jak zadávat do české Wikipedie informace, opravovat chyby, seznámili se s principy fungování Wikipedie.

Věříme, že to bude pro „wikistránky“ o Jablonném a naše okolí velké plus, neboť naší noví Wikipedisté je nyní mohou zkoušet doplňovat, upravovat, popřípadě opravovat chyby. 

Děkujeme vedení základní školy za poskytnutí příjemného zázemí v počítačové učebně Smile

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/seniori-usedli-do-lavic-ucili-se-pracovat-s-wikipedii-20151029.html

 

 

 

 

 

Začátkem října proběhl již devatenáctý ročník Týdne knihoven, největší celostátní akce povzbuzující zájem veřejnosti o četbu. Letošní podtitul zněl: Zažít knihovnu jinak.

A protože i v jablonské knihovně vymýšlíme, jak naše služby zlepšit, co nového bychom vám mohly nabídnout, pustily jsme se letos do promítání dokumentárních filmů. Dle ohlasů diváků, kteří se přišli na filmy podívat, jsme se rozhodly, že v této činnosti budeme pokračovat i příští rok. Kromě promítání filmů jsme uspořádaly besedu o cestě do Jižní Ameriky, kterou absolvovali její protagonisté, manželé Vackovi, na kole. Knihy z jejich putování si můžete vypůjčit v naší knihovně.

Další novinkou v letošním Týdnu knihoven byly Deskohrátky. Seznámit se s novými deskovými hrami v našem fondu přišli nejen děti, ale i dospělí.

Každoroční akcí v Týdnu knihoven bývá také prodej vyřazených knih a registrace nových čtenářů zdarma. Letos se k nám v tomto čase přihlásilo 10 nových zájemců. Další každoroční akcí bývá divadélko pro děti z mateřských škol a prvních tříd ZŠ. Letos se bohužel z důvodu nemoci herce nemohlo uskutečnit. Intenzivně hledáme náhradu, abychom děti o jejich oblíbené divadelní představení neochudily.

 

Fotografie ze všech akcí si můžete prohlédnout na našich webových a fecebookových stránkách.

 

 

  

 

Pasování na čtenáře

V pátek 19. června se dětské oddělení převléklo do slavnostního hávu, aby zde pan starosta mohl pasovat prvňáčky na rytíře řádu čtenářského.

Žáci se na pasování poctivě připravovali během třech jarních setkání, o kterých jsme vás průběžně informovali. V pátek tedy nastal den D. Při hledání kartiček se svými jmény děti prokázaly znalost čtení, poradily si s pohádkovými dvojicemi, složily slib čtenáře, a tak jsme mohli přistoupit k samotnému pasování a posléze limonádovému přípitku.

Díky naší účasti v celostátním projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka děti dostaly knížku Jiřího Žáčka Odemyky zamyky. Knížka je neprodejnou publikací, vznikla pouze pro letošní prvňáčky a my ostatní si ji budeme moci koupit nejdřív za tři roky!

Pokud bude projekt pokračovat i v příštím školním roce, rádi se k němu opět připojíme a pozveme do knihovny další prvňáčky.

Fotografie naleznete ve fotogalerii. :-)

 

  

 

Výlet s knihovnou

V sobotu 16. května vyrazila skupinka čtrnácti dětí a tří dospělých na plánovaný výlet do polského Kamienczyku. Vlakem jsme z Jablonného přejeli do Mladkova, odkud jsme za nádherného počasí zahájili pěší túru. Obávaný výšlap přes Petrovičky k hraničnímu přechodu, při kterém jsme překonali přibližně 210 výškových metrů, jsme si zpříjemnili hrami a hádankami. Na hraničním přechodu dostaly děti potvrzení, že byly opravdu v Polsku (některé z nich poprvé v životě). K dřevěnému kostelíku v polském Kamienczyku jsme došli záhy. Prohlédli jsme si ho nejen zvenčí, ale také jsme chvilku poseděli vevnitř. Jeho prohlídka stála za tu námahu. Poslední cesta do kopce byla z Kamienczyku ke Kašparově chatě na vrchu Adam, kde jsme si opekli buřtíky, zasoutěžili, smáčeli nohy v rybníčku a osvěžili se nanuky. Z Kašparovy chaty vedla naše túra již jen z kopce, což se dětem velmi líbilo. Nejzábavnější způsob, jak sejít po mladkovské sjezdovce dolů, bylo válení sudů. Děti si tuto disciplínu velmi užily, doufáme, že se maminky nebudou zlobit za trochu špinavého oblečení. J Děkujeme paní Mileně Černíkové za pomoc při organizaci výletu. 

 

 

 

 

 OBRÁZEK : image.jpg

Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka

 

V letošním roce jsme se přihlásili do projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Pro žáky první třídy ZŠ jsme připravili program, ve kterém budeme společně zábavnou formou pronikat do tajů knih a čtení. Při prvním setkání v knihovně se děti zapojily do pohádky O zlaté rybce, při dalším setkání (tentokrát ve škole) nám děti ukázaly, jak už umí číst a jak jsou šikovné při tvorbě leporel z namalovaných obrázků.

 

Z vytvořených leporel a obrázků na motivy pohádky O Šípkové Růžence jsme uspořádali v knihovně výstavu. Při dalším setkání v knihovně se děti přišly na výstavu podívat a předvedly nám, že už znají skoro všechna písmenka. Ze svých těl vytvořily celou abecedu. V červnu čeká prvňáčky slavnostní pasování panem starostou. Než půjdou na svoje první prázdniny, budou již rytíři řádu čtenářského.

Fotografie ze všech setkání si můžete prohlédout ve fotogalerii. 

 

  

 

 

Běh do schodů 2015

 

V pátek 17. dubna se uskutečnil 9. ročník Běhu do schodů. Vrásky na čele nám udělala předpověď počasí, ale stálo při nás štěstí a na žádného závodníka nespadla ani jedna dešťová kapka. Všichni závodníci se do běhu pustili s vervou, nejmladší z nich letos oslaví třetí narozeniny, nejstaršímu bylo 53 let. Nejlepší čas v mužské/chlapecké kategorii měl Adam Kalousek (18,17 s), u žen/dívek to byla Kristýna Mikysková s časem 20,62 s. Rekord trati letos nepadl. Skokanem roku se stal Zdeněk Fajt, zlepšil se o 28,07 s. Na každého dětského závodníka čekala v cíli sladká odměna a malý dárek. Speciálně kvůli Běhu do schodů přijely do Jablonného slečny z firmy Red Bull, aby každému závodníkovi staršímu 15 let doplnily síly energetickým nápojem. Moc děkujeme. Smile

 

Výsledné časy všech závodníků vám sdělíme v knihovně. Od 22. dubna si mohou vítězové (1. – 3. místo) přijít do knihovny pro cenu a diplom. Velké poděkování patří Matějovi Černohousovi a Martině Kalouskové za pomoc při organizaci závodu. Již nyní se těšíme na jubilejní desátý ročník, který se uskuteční příští rok opět v dubnu.

 

 

  

  

Noc s Andersenem 2015

  

Děti, které chtěly nocovat v knihovně, měly za úkol přihlásit se do projektu Čtení pomáhá. Co to obnáší? Stačí přečíst jednu soutěžní knihu, správně odpovědět na připravené otázky a věnovat získaných 50,- Kč na libovolnou charitu, kterou v projektu nabízejí. Děti se úkolu chopily velmi zodpovědně, některé stihly přečíst více knih a podpořit několik charit. Nejčastěji naši nocležníci podpořili charitu „Lidé bez domova“. Pomáhat čtením mohou všechny děti i nadále na www.ctenipomaha.cz.

 

Při samotné Noci s Andersenem jsme pro děti tentokrát připravili zábavné soutěže a vědomostní kvízy v duchu pohádek bratří Grimmů. Děti jako „Brémští muzikanti“ se skládaly za sebe a rovnaly knihy podle abecedy, jako „Veška a bleška“ skládaly rýmovačky, jako „Domácí skřítkové“ obouvaly poslepu židle. Podle pohádky „Liška s kočkou“ skládaly děti puzzle a jako „Paleček“ putovaly pospolu a s šátkem na očích přes překážkovou dráhu a podávaly si knihy mezi koleny. Při vědomostním kvízu o bratrech Grimmových a jejich pohádkách jsme se všichni úžasně pobavili. Ani letos nesměla chybět hra „Archeologové“, která je u dětí velmi oblíbená. Po noční procházce před uložením ke spánku čekalo na děti velké překvapení. Pohádku na dobrou noc jim přišel přečíst sám pan Andersen. Děkujeme maminkám Serbouskové a Vondráčkové za báječnou buchtu a mazanec. 

 

 

 

 

Vernisáž v knihovně

 

V neděli 15.3. se uskutečnila první vernisáž v knihovně. Vystavovali jsme regionální literaturu, kterou nám zapůjčil Ladislav Svoboda z Mistrovic. Potěšil nás zájem více než dvou desítek návštěvníků, kteří si již na vernisáži zamlouvali knihy, které by si rádi přečetli a které dosud v našem knižním fondu chybí. Rádi bychom knižní fond regionální literatury rozšířili, již nyní knihy sháníme v antikvariátech i na aukru. Děkujeme panu Svobodovi za zapůjčení knih a Kačence Škorvánkové za milý přednes úryvků z knih. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout v odkazu fotogalerie a na facebooku.

 

 

 

 

Nové objevy v boji proti původcům nemocí - přednáška dr. Ing. Petra Maříka

 

I za nepříznivého počasí se v nedělní podvečer sešly bezmála tři desítky zájemců o přednášku Dr. Ing. Petra Maříka. Dozvěděli jsme se o nových přístrojích a objevech, které napomáhají diagnostikovat i léčit nemoci. Pan Mařík odpovídal na dotazy posluchačů a také věnoval knihovně do knižního fondu tři publikace, které si mohou zájemci u nás zapůjčit a seznámit se s některými metodami.

 

 

 

2014

 

Černá hodinka aneb Adventní posezení v knihovně

 

V středeční podvečer se v dětském oddělení sešlo kolem kulatého stolu 17 zvídavých dětí, které se přesvědčily, že zábava se dá zažít i bez internetu, televize nebo rádia. Povídali jsme si při svíčkách o vánočních symbolech a zvycích, pochutnali jsme si na domácí vánočce, pouštěli jsme loďky z ořechových skořápek a zahráli jsme si hry, které procvičily dětem paměť. Na závěr jsme věštili z knih. Všem dětem vyšla věštba příznivá. Zda se opravdu naplnila, si povíme příští rok. Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : certifikat_nejvice_ctoucich_a_poslouchajich_lidi_2014.jpg

 

 

 

  

Týden knihoven v jablonské knihovně

 

 V pondělí 6.10. bylo 43 žáků z druhých tříd ZŠ pasováno na čtenáře. Děti musely splnit 3 úkoly, v nichž nám předvedly, jak umí číst, jaké mají znalosti českých pohádek a také zručnost při zdolávání překážkové dráhy utvořené z leporel. Po přečtení slibu čtenáře a samotném pasování na Rytíře řádu čtenářského následoval přípitek a malé pohoštění. Děti si domů odnesly drobné upomínky na tento slavnostní den.

 

V úterý 7.10. jsme pozvali děti z mateřských škol a první třídy ZŠ na divadelní představení Pohádky z kufru pana Pohádky. Herec Jan Havel sehrál představení na motivy lidových pohádek, při kterém nejen hrál, ale také vytvářel loutky z různých předmětů.

 

Během Týdne knihoven se do jablonské knihovny přihlásilo 7 dospělých a 11 dětských nových čtenářů.

 

Fotografie z akcí si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

  

 

 

Rekord překonán! 

 

Konečně jsme se dočkali a dostali informace o překonání rekordu v počtu nejvíce čtoucích a poslouchajících lidí. 24. 9. 2014 od 8:00 do 8:10 hodin četlo a poslouchalo 15 786 lidí ve 152 institucích úryvek z knihy Hynka Klimka O víle Majolence a profesorovi z Prachatic. Rekord byl překonán o 10 897 lidí. Za Městskou knihovnu v Jablonném, obě jablonské MŠ, jablonskou ZŠ a jamenské ZŠ a MŠ jsme přispěli 320 čtoucími a poslouchajícími.

 

Moc Vám všem děkujeme za spolupráci.

 

 

 

Výlet s knihovnou

 

Tradice zůstala zachována a předpověď počasí na naši „výletní“ sobotu nebyla vůbec příznivá. Tentokrát jsme ale výlet neodvolali, jenom jsme změnili trasu tak, abychom domů dorazili před očekávanou bouřkou. V dusném dopoledni jsme vlakem dojeli do Těchonína a vydali jsme se po turistické značce ke Kobylímu dolu. Cesta zpočátku nabízela daleké výhledy, později jsme vešli do lesa, kde nás uvítal příjemný stín. Romantická stezka vedla rozkvetlým smíšeným lesem, tu a tam se objevily i skály a po pravé straně šuměl Černovický potok. Několik odvážlivců využilo nabídky osvěžení a prošlo se jeho chladivou vodou. Jinak jsme si cestu krátili drobnými soutěžemi (házení šiškou na cíl, skoky do dálky, hledání předmětů, slovní fotbal, …). Oběd jsme s chutí snědli na hromadě klád v Kobylím dole a pospíchali jsme domů. Žlutá turistická značka nás neomylně nasměrovala do Jamného, odkud už nás doprovázelo hřmění vzdálené bouřky. Zlověstné mraky se rychle přibližovaly a rychlost naší chůze se zvyšovala. Nakonec se vše stihlo - první velké kapky deště nás zastihly už v ulicích Jablonného. Původně naplánovaná trasa s nakouknutím k polským sousedům snad vyjde příští rok!

 

 

 

 

Přednáška o Jeseníkách

Nedělní podvečer 9. března patřil povídání o jesenické přírodě a její ochraně. Do Jablonného zavítal pan Jindřich Chlapek z CHKO Jeseníky a v sále fary asi čtyřem desítkám návštěvníků zajímavě povyprávěl o fenoménech jesenické přírody. Svá slova doprovázel poutavými obrázky, odpověděl i na řadu otázek. Domů si zájemci odnášeli propagační materiály a plakáty s námětem Jeseníků. 

 

 

 

 
Proces zabral 0.0194 sekund času a 0.67MB paměti.