Městská knihovna Jablonné nad Orlicí
Naposledy aktualizováno: 23.09.2017 09:16:55

Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí přesouváme plánovaný výlet s knihovnou na příští sobotu 30.9. Děkujeme za pochopení.

 

 

 

OBRÁZEK : plakat3.jpg

 

Uzavírka knihovny

 

Upozorňujeme návštěvníky na zkrácenou výpůjční dobu ve čtvrtek 5. října 2017. Z důvodu pořádání besedy s historičkou a spisovatelkou Dr. Zorou Dvořákovou bude v oddělení pro dospělé otevřeno pouze do 17 hodin. Děkujeme za pochopení. 

 

OBRÁZEK : plakat_2017.jpg

 

 

 

OBRÁZEK : 10_miliard.jpg

 OBRÁZEK : beseda_zora_dvorakova.jpg

 

 

Běh do schodů - 11. ročník

Za slunečného počasí se v pátek dvanáctého května uskutečnil již jedenáctý ročník běhu doschodů.
Závodníků přišlo letos 52, nejmladší byla ani ne dvouletá Esterka Kaplanová, která úplně sama zdolala všech 89 schodů. Nejstarším závodníkem byl šestapadesáti letý sportovec. Nejrychlejší čas měl letos Adam Kalousek 18,07 s. Největším skokanem byla Magdalénka Hrdinová, která z loňského času ukrojila více než 30 s. Mezi letošními závodníky byla i dívka se sádrou na ruce a chlapeček, kterému se při běhu zula botka (s již zavázanou botou běžel znovu). Všichni závodníci dostali sladkou odměnu a malý dárek. První tři v kategorii si mohou přijít pro ceny a diplomy od středy 17. 5. do knihovny.

 

Výsledky Běhu do schodů 2017 – chlapci


Kategorie (2011 – 2015) nejmladší

1. Stejskal Petr 38:25
2. Novák František 47:77
3. Tůma Štěpán 1:06:89

 

Kategorie 2008 - 2010

1. Chládek Ondřej 27:92
2. Novák Marek 31:26
3. Mareš Ondřej 33:83

Kategorie 2005 – 2007

1. Vyhnálek Tomáš 21:68
2. Malošek Adam 23:62
3. Mareš Vít 24:35

 

Kategorie 2002 – 2004

1. Doleček Ondřej 23:62
2. Fajt Adam 25:86
3. Pouzar Petr 26:59

Kategorie dospělí (15+)

1. Kalousek Adam 18:07
2. Šmíd Josef 19:00
3. Stránský Vítězslav 19:52

Výsledky Běhu do schodů 2017 – dívky 


Kategorie (2011 – 2015) nejmladší

1. Hrdinová Magdaléna 39:12
2. Kaplanová Ester 2:39:79

 

Kategorie 2008 - 2010

1. Hrdinová Monika 30:13
2. Machovičová Kristýna 36:20
3. Brýdlová Lucie 39:72

Kategorie 2005 – 2007

1. Ježková Tereza 21:98
2. Hrdinová Martina 22:78
3. Balážová Markéta 23:21

Kategorie 2002 – 2004

1. Pešavová Eliška 21:37
2. Grusová Karolína 21:53
3. Pavlasová Sandra 22:33

Kategorie dospělí (15+)

1. Schweidlerová Simona 21:35
2. Novotná Kateřina 26:64
3. Nováková Jitka 28:89

 

Knížka pro prvňáčka

Při předposledním letošním setkání v rámci projektu Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka jsme si s dětmi zahráli na živou abecedu. Děti zapojily fantazii a ze svých těl (buď samy nebo s kamarády) vytvořily všechna písmena naší abecedy. Jak se jim to povedlo se můžete podívat do fotogalerie.

Výstavku obrázků a leporel vytvořených dětmi v rámci tohoto projketu si můžete prohlédnout ve výpůjční době v oddělení pro děti.

 

Knihovna 5x jinak
Poslední letošní setkání s dětmi ze školní družiny se nesl v duchu stolních her. Po přečtení kapitoly z knihy Knihovnické pohádky jsme s dětmi zjišťovali, kolik stolních nebo karetních her na motivy dětských knih máme v našem fondu. Skřítek Knižník nám přinesl hru Lichožrouti, která se stala pro děti hitem. Hru, která je určena pro 2 - 4 hráče, hrály všechny děti dohromady :-)
Jako poděkování od dětí za připravené programy jsme obdrželi ručně vyrobenou knihu. Udělala nám velkou radost. Děkujeme a těšíme se zase v příštím školním roce... 

Fotografie najdete ve fotogalerii.

 

Vlastimil Vondruška v Jablonném se svou talkshow Oldřich z Chlumu - historický román a skutečnost

 

V středeční podvečer bylo v sále hotelu U Dubu velmi živo. Bezmála 120 návštěvníků si přišlo poslechnout současného nejúspěšnějšího spisovatele historických románů, pana Vlastimila Vondrušku. Povídání bylo velmi zajímavé a vtipné a dle ohlasu posluchačů to byla velmi povedená akce.

Děkujeme všem, kteří si našli v polovině týdne čas a strávili s námi pohodový večer. Děkujeme také pracovníkům informačního centra za pomoc při prodeji vstupenek a zapůčení aparatury a vedení základní školy za zapůjčení mikrofonu.

Fotografie z akce hledejte ve fotogalerii.

 

Noc s Andersenem 2017 (NsA)

 

Letošní NsA byla v jablonské knihovně již po třinácté. Na pomoc jsme si vzali knížku Zdeňka Milera Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Pro děti jsme připravili osm soutěží na motivy z této knihy a chybět nesměli ani archeologové, nejoblíbenější hra nocležníků. Vyhrálo družstvo zelených ve složení: Kája Pondělíčková, Bára Kopecká a Pavlík Stejskal. Se zdárným průběhem večera nám pomáhaly 4 asistentky (Alča, Emča, Marťa a Terka). Pan Andersen alias Václav Horák přišel dětem přečíst pohádku, kterou ilustroval právě Zdeněk Miler. Po noční procházce (při které jsme potkali pana starostu s jeho manželkou i pana Andersena) si děti zalezly do svých spacáků a četly si své oblíbené knihy nebo časopisy. Děkujeme nejen 4 pomocnicím a panu Andersenovi, ale také babičce Faltusové za výborné šátečky a rodině Smetanových za úžasné koláčky. Děti odcházely kolem osmé hodiny ranní domů, mnohým z nich se vůbec nechtělo. :-)

 

 

Pěšky z Líšnice do Gibraltaru

 

Kdo z vás se někdy vydal na pouť dlouhou přes 3500 km? Pěšky? Netrénovaný? Se zhruba dvacetikilovým batohem na zádech? Asi málokdo, že?
Adam Trýb z Líšnice se se svým kamarádem Antonínem Sládkem na takto dlouhou pouť vydali. Chtěli se podívat na jih Evropy. I když jim cestou zastavovala auta s nabídkou svezení, odmítli, protože si dali za cíl dojít tam po svých. Aby svůj sen neporušili, nevyužili ani lodní dopravu a nádrž Lipno na své cestě přeplavali. Poctivě chodili každý den, tábořili, kde se dalo, nejčastěji pod mosty. Poté, co se dostali přes Rakousko, Švýcarsko, Francii a Španělsko do Gibraltaru, se rozhodli podívat ještě na nejjižnější místo Evropy, Punta de Tarifa, tentokrát již stopem.
Mnoho dalších zajímavých postřehů z jejich pěší pouti se dozvěděli návštěvníci, kteří v nedělní březnový podvečer zaplnili do posledního místa dětskou půjčovnu. Dalším snem mladých cestovatelů je přejet Vietnam na kole ze severu na jih. Pokud si i tento svůj sen splní, přijdou nám o něm opět vyprávět. Držíme jim pěsti a již teď se těšíme na besedu.

 

 

 

Nejčtenější knihy za rok 2016


Z českých autorů to byla kniha Jan Cimického Noční pacient, dále Vražda v lázních Skalka od Jarmily Pospíšilové, Třetí přístav od Hany Marie Körnerové, Husitská epopej III. od Vlastimila Vondrušky a Únos urozené panny od Oldřišky Ciprové.


Ze zahraničních autorů byla nejčtenější autorkou Táňa Keleová – Vasilková (Touhy, Manželky, Co to bude, Druhá, Kouzlo všednosti, Dva životy, Nikdy). Další velmi oblíbená kniha byla Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins, třetí díl Velkého století – Mezi červenou a černou od Jana Guilloua, Signál od Patricka Lee, Oko za oko od Jamese Pattersona a Srdeční případ od Nory Roberts.


Z naučných knih byla nejvíce žádána kniha Největší tajemství templářů od Arnošta Vašíčka, Neznámí hrdinové od Adama Drdy a Americký sniper od Chrise Kyleho.


Vítěznou audioknihou bylo České nebe od Járy da Cimrmana. Dále byly žádány: Afghánec od Fredericka Forsytha, Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins, Podvolení od Michela Houellebecka, Sedm svědků od Petera Karvaše, Vrazi bez tváře od Henninga Mankella, Nemesis a Syn od Jo Nesbo a Ulička hanby od Vlastimila Vondrušky.


Mezi nejpůjčovanější periodika patřily: Ona dnes, Doma dnes, Vlasta, Respekt, Instinkt, 100+1 zahraniční zajímavost, Story, Náš útulný byt, Chatař a chalupář.


Děti si již druhým rokem nejčastěji půjčovaly knihy ze série Deník malého poseroutky. Dále byla oblíbená kniha Divadélko se zvířátky v ZOO a knihy od Thomase Breziny. Z naučných to byla kniha Já, JůTuber.


Nejžádanější z audioknih pro děti byly: Lentilka pro dědu Edu (Ivona Březinová), Pejsek vypravuje (Josef Gloser), Nelinka a strom zázraků (Kristina Hummelová), Bouráci a Klofáci (Miloš Kratochvíl), Skřítek Nils (Astrid Lindgren), Pohádky (Zdeněk Svěrák).


Ze společenských her se nejčastěji půjčovaly Angry Birds, Anti-virus a V kostce! Pohádky, dále Monopoly a Tučňáci na ledu.

 

Bulharsko - jak ho neznáte 

 

Při první letošní besedě jsme zavítali do Bulharska. Mgr. Vojtěch Taraška nám promítal fotografie a krátké videoukázky ze svého studijního pobytu v této zemi. Přiblížil nám kulturní zajímavosti a přírodní krásy z různých koutů Bulharska. Děkujeme za příjemně strávený nedělní podvečer.

 

 

 

 
Proces zabral 0.0193 sekund času a 0.61MB paměti.