Městská knihovna Jablonné nad Orlicí
Naposledy aktualizováno: 08.11.2017 16:24:52

 

Akce, které již proběhly:

 

Popravení, kam jste se poděli?

 

Letošní Týden knihoven jsme zakončili besedou se spisovatelkou a historičkou paní doktorkou Zorou Dvořákovou. I když téma besedy nevypadalo optimisticky, byla dle slov posluchačů velmi obohacující a skvělá. Jsme moc rádi, že jsme se mohli s paní doktorkou setkat a naslouchat jí. Děkujeme manželům Novákovým z Klubu dr. Milady Horákové za perfektní spolupráci při přípravě této besedy.

 

 

Jak šel Kozlík do světa

 

Každoročně zveme do knihovny v Týdnu knihoven děti z mateřských škol na představení loutkového divadla. Při letošním představení byl hlavní postavou Kozlík, který se vydal do světa osvobodit princeznu. Jako v každé klasické pohádce vše dobře dopadne a Kozlík se promění v krásného prince. Po představení si děti mohly loutky prohlédnout a pohladit. Fotografie hledejte ve fotogalerii.

 

 

Promítání dokumentárního filmu

 


Dokáže naše planeta uživit 10 miliard lidí? Na tuto otázku hledal odpověď režisér Valentin Thurn ve filmu 10 miliard – Co máte na talíři?, který jsme v rámci Týdne knihoven promítali v pondělí 2. října díky projektu Promítej i ty!

 

 

Malování s ilustrátorkou Veronikou Balcarovou

 


V Týdnu knihoven nás navštívili žáci třetích tříd základní školy, pro které jsme přichystali setkání s ilustrátorkou dětských knih Veronikou Balcarovou. Děti se dozvěděly, jak vzniká k textu ilustrace, pomáhaly dokreslit obrázky a odnášely si doplňovačku s obrázky této ilustrátorky. Fotografie najdete ve fotogalerii.

 

 

Za pokladem na hrad Lanšperk – výlet s knihovnou

 


Plánovaný výlet jsme kvůli počasí o týden přesunuli a vyplatilo se nám to. Počasí bylo nádherné, příroda podzimně kouzelná a děti bezvadné. Co všechno jsme spolu zažili? Na vlakovém nádraží dostaly děti od hradního pána dopis a plátěný pytel s úkoly a indiciemi. Úkoly začaly plnit již ve vlaku, procvičovaly si při nich paměť, běhaly, přemýšlely, tvořily strašidla Stromouchy, skládaly obrázky Grůfky, předvedly nám, jakou mají trefu a poslouchaly příběhy o hradu Lanšperk. Úžasně spolu všechny děti spolupracovaly a díky tomu získaly všech 9 indícií, které jim prozradily, v čem se na hradě ukrývá poklad. Společně ho našly a poctivě se o něj podělily. Část pokladu dostaly i ty děti, které se kvůli přeloženému termínu nemohly výletu zúčastnit. K pozdnímu obědu jsme si všichni opekli buřtíky a na zpáteční cestě se posilnili dobrotami ze stánku na cyklostezce. Podívat se na nás přijela i parní lokomotiva. Na zpáteční cestě ve vlaku jsme se naučili legrační písničku a tím zakončili letošní výlet. Jak jsme si to všichni užili, zjistíte ve fotogalerii nebo FB.

A příště navštívíme ...

 

 

Pasování na čtenáře

 

 

Dětské oddělení patřilo v pondělí dopoledne prvňáčkům. Slavnostním pasováním jsme společně ukončili letošní projekt Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka. Děti si pasování musely zasloužit - splnit úkoly. Ukázaly nám, jak zvládají číst a zda znají pohádkové postavy. Pasování se ujal starosta města Mirek Wágner, který se pro tuto chvíli změnil na krále Miroslava. Děti si na památku odnášely knížku spisovatele Martina Šinkovského a ilustrátora Ticho 762 – Lapálie v Lampálii, která je určena právě pro letošní prvňáčky a nejméně tři roky ji nelze v běžné knihkupecké síti koupit. Také dostaly pamětní list Rytíře čtenářského řádu, ve kterém se ukrýval slib čtenáře a básnička věnovaná konkrétnímu žáčkovi. Obrázek na pamětní list namaloval pro děti pan starosta.

Doufáme, že si děti slavností atmosféru užily a přejeme jim, aby objevily kouzlo knížek. 

 

 

Běh do schodů

 

Výsledky najdete v aktualitách, fotografie z běhu ve fotogalerii.

 

 

Vlastimil Vondruška v Jablonném se svou talkshow Oldřich z Chlumu - historický román a skutečnost

 

V středeční podvečer bylo v sále hotelu U Dubu velmi živo. Bezmála 120 návštěvníků si přišlo poslechnout současného nejúspěšnějšího spisovatele historických románů, pana Vlastimila Vondrušku. Povídání bylo velmi zajímavé a vtipné a dle ohlasu posluchačů to byla velmi povedená akce.
Děkujeme všem, kteří si našli v polovině týdne čas a strávili s námi pohodový večer. Děkujeme také pracovníkům informačního centra za pomoc při prodeji vstupenek a zapůčení aparatury a vedení základní školy za zapůjčení mikrofonu.
Fotografie z akce hledejte ve fotogalerii.

 

 

Noc s Andersenem 2017 (NsA)

 

 

Letošní NsA byla v jablonské knihovně již po třinácté. Na pomoc jsme si vzali knížku Zdeňka Milera Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Pro děti jsme připravili osm soutěží na motivy z této knihy a chybět nesměli ani archeologové, nejoblíbenější hra nocležníků. Vyhrálo družstvo zelených ve složení: Kája Pondělíčková, Bára Kopecká a Pavlík Stejskal. Se zdárným průběhem večera nám pomáhaly 4 asistentky (Alča, Emča, Marťa a Terka). Pan Andersen alias Václav Horák přišel dětem přečíst pohádku, kterou ilustroval právě Zdeněk Miler. Po noční procházce (při které jsme potkali pana starostu s jeho manželkou i pana Andersena) si děti zalezly do svých spacáků a četly si své oblíbené knihy nebo časopisy. Děkujeme nejen 4 pomocnicím a panu Andersenovi, ale také babičce Faltusové za výborné šátečky a rodině Smetanových za úžasné koláčky. Děti odcházely kolem osmé hodiny ranní domů, mnohým z nich se vůbec nechtělo. :-)

 

 

Pěšky z nedaleké Líšnice na daleký Gibraltar

 

Kdo z vás se někdy vydal na pouť dlouhou přes 3500 km? Pěšky? Netrénovaný? Se zhruba dvacetikilovým batohem na zádech? Asi málokdo, že?
Adam Trýb z Líšnice se se svým kamarádem Antonínem Sládkem na takto dlouhou pouť vydali. Chtěli se podívat na jih Evropy. I když jim cestou zastavovala auta s nabídkou svezení, odmítli, protože si dali za cíl dojít tam po svých. Aby svůj sen neporušili, nevyužili ani lodní dopravu a nádrž Lipno na své cestě přeplavali. Poctivě chodili každý den, tábořili, kde se dalo, nejčastěji pod mosty. Poté, co se dostali přes Rakousko, Švýcarsko, Francii a Španělsko do Gibraltaru, se rozhodli podívat ještě na nejjižnější místo Evropy, Punta de Tarifa, tentokrát již stopem.
Mnoho dalších zajímavých postřehů z jejich pěší pouti se dozvěděli návštěvníci, kteří v nedělní březnový podvečer zaplnili do posledního místa dětskou půjčovnu. Dalším snem mladých cestovatelů je přejet Vietnam na kole ze severu na jih. Pokud si i tento svůj sen splní, přijdou nám o něm opět vyprávět. Držíme jim pěsti a již teď se těšíme na besedu.

 

 

Knížka pro prvňáčka

 

Na pátek 17. února jsme se v knihovně obzvlášť těšily. Byla totiž naplánovaná první ze série návštěv prvňáčků v rámci projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a to znamená, že v knihovně bude veselo více než obvykle.
První přišla 1. B pana učitele Pavlíčka a po hodině „práce s pohádkou" je vystřídala 1. A paní učitelky Martiny Hrdinové. Už víme z předešlých let, že malí školáci se vůbec nestydí, výborně spolupracují a ptají se na všechno, co je napadne. Ti letošní to jen potvrzují.
S napětím tedy čekáme na další setkání, které se tentokrát odehraje na jejich domácí půdě, ve škole.

 

Bulharsko - jak ho neznáte


Při první letošní besedě jsme zavítali do Bulharska. Mgr. Vojtěch Taraška nám promítal fotografie a krátké videoukázky ze svého studijního pobytu v této zemi. Přiblížil nám kulturní zajímavosti a přírodní krásy z různých koutů Bulharska. Děkujeme za příjemně strávený nedělní podvečer.

 
Proces zabral 0.0194 sekund času a 0.6MB paměti.