Městská knihovna Jablonné nad Orlicí
Naposledy aktualizováno: 23.09.2017 09:16:55

Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí přesouváme plánovaný výlet s knihovnou na příští sobotu 30.9. Děkujeme za pochopení.

 

OBRÁZEK : plakat3.jpg

 

 

 TÝDEN KNIHOVEN

 

 OBRÁZEK : plakat_2017.jpg

 

 

 

10 miliard - co máte na talíři? - promítání dokumentárního filmu

 

OBRÁZEK : 10_miliard.jpg

 

 

Popravení, kam jste se poděli? - setkání s historičkou a spisovatelkou dr. Zorou Dvořákovou

 

 

OBRÁZEK : beseda_zora_dvorakova.jpg

 

 

 

 

 

 

Akce, které již proběhly:

 

Pasování na čtenáře

 

 

Dětské oddělení patřilo v pondělí dopoledne prvňáčkům. Slavnostním pasováním jsme společně ukončili letošní projekt Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka. Děti si pasování musely zasloužit - splnit úkoly. Ukázaly nám, jak zvládají číst a zda znají pohádkové postavy. Pasování se ujal starosta města Mirek Wágner, který se pro tuto chvíli změnil na krále Miroslava. Děti si na památku odnášely knížku spisovatele Martina Šinkovského a ilustrátora Ticho 762 – Lapálie v Lampálii, která je určena právě pro letošní prvňáčky a nejméně tři roky ji nelze v běžné knihkupecké síti koupit. Také dostaly pamětní list Rytíře čtenářského řádu, ve kterém se ukrýval slib čtenáře a básnička věnovaná konkrétnímu žáčkovi. Obrázek na pamětní list namaloval pro děti pan starosta.

Doufáme, že si děti slavností atmosféru užily a přejeme jim, aby objevily kouzlo knížek. 

 

 

Běh do schodů

 

Výsledky najdete v aktualitách, fotografie z běhu ve fotogalerii.

 

 

Vlastimil Vondruška v Jablonném se svou talkshow Oldřich z Chlumu - historický román a skutečnost

 

V středeční podvečer bylo v sále hotelu U Dubu velmi živo. Bezmála 120 návštěvníků si přišlo poslechnout současného nejúspěšnějšího spisovatele historických románů, pana Vlastimila Vondrušku. Povídání bylo velmi zajímavé a vtipné a dle ohlasu posluchačů to byla velmi povedená akce.
Děkujeme všem, kteří si našli v polovině týdne čas a strávili s námi pohodový večer. Děkujeme také pracovníkům informačního centra za pomoc při prodeji vstupenek a zapůčení aparatury a vedení základní školy za zapůjčení mikrofonu.
Fotografie z akce hledejte ve fotogalerii.

 

 

Noc s Andersenem 2017 (NsA)

 

 

Letošní NsA byla v jablonské knihovně již po třinácté. Na pomoc jsme si vzali knížku Zdeňka Milera Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Pro děti jsme připravili osm soutěží na motivy z této knihy a chybět nesměli ani archeologové, nejoblíbenější hra nocležníků. Vyhrálo družstvo zelených ve složení: Kája Pondělíčková, Bára Kopecká a Pavlík Stejskal. Se zdárným průběhem večera nám pomáhaly 4 asistentky (Alča, Emča, Marťa a Terka). Pan Andersen alias Václav Horák přišel dětem přečíst pohádku, kterou ilustroval právě Zdeněk Miler. Po noční procházce (při které jsme potkali pana starostu s jeho manželkou i pana Andersena) si děti zalezly do svých spacáků a četly si své oblíbené knihy nebo časopisy. Děkujeme nejen 4 pomocnicím a panu Andersenovi, ale také babičce Faltusové za výborné šátečky a rodině Smetanových za úžasné koláčky. Děti odcházely kolem osmé hodiny ranní domů, mnohým z nich se vůbec nechtělo. :-)

 

 

Pěšky z nedaleké Líšnice na daleký Gibraltar

 

Kdo z vás se někdy vydal na pouť dlouhou přes 3500 km? Pěšky? Netrénovaný? Se zhruba dvacetikilovým batohem na zádech? Asi málokdo, že?
Adam Trýb z Líšnice se se svým kamarádem Antonínem Sládkem na takto dlouhou pouť vydali. Chtěli se podívat na jih Evropy. I když jim cestou zastavovala auta s nabídkou svezení, odmítli, protože si dali za cíl dojít tam po svých. Aby svůj sen neporušili, nevyužili ani lodní dopravu a nádrž Lipno na své cestě přeplavali. Poctivě chodili každý den, tábořili, kde se dalo, nejčastěji pod mosty. Poté, co se dostali přes Rakousko, Švýcarsko, Francii a Španělsko do Gibraltaru, se rozhodli podívat ještě na nejjižnější místo Evropy, Punta de Tarifa, tentokrát již stopem.
Mnoho dalších zajímavých postřehů z jejich pěší pouti se dozvěděli návštěvníci, kteří v nedělní březnový podvečer zaplnili do posledního místa dětskou půjčovnu. Dalším snem mladých cestovatelů je přejet Vietnam na kole ze severu na jih. Pokud si i tento svůj sen splní, přijdou nám o něm opět vyprávět. Držíme jim pěsti a již teď se těšíme na besedu.

 

 

Knížka pro prvňáčka

 

Na pátek 17. února jsme se v knihovně obzvlášť těšily. Byla totiž naplánovaná první ze série návštěv prvňáčků v rámci projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a to znamená, že v knihovně bude veselo více než obvykle.
První přišla 1. B pana učitele Pavlíčka a po hodině „práce s pohádkou" je vystřídala 1. A paní učitelky Martiny Hrdinové. Už víme z předešlých let, že malí školáci se vůbec nestydí, výborně spolupracují a ptají se na všechno, co je napadne. Ti letošní to jen potvrzují.
S napětím tedy čekáme na další setkání, které se tentokrát odehraje na jejich domácí půdě, ve škole.

 

Bulharsko - jak ho neznáte


Při první letošní besedě jsme zavítali do Bulharska. Mgr. Vojtěch Taraška nám promítal fotografie a krátké videoukázky ze svého studijního pobytu v této zemi. Přiblížil nám kulturní zajímavosti a přírodní krásy z různých koutů Bulharska. Děkujeme za příjemně strávený nedělní podvečer.

 
Proces zabral 0.0188 sekund času a 0.6MB paměti.